Mezinárodní konference 15. září 2015 v Praze

"JURTA NA JEDNÉ LODI" 

Konference je vyvrcholením projektu Ze školky do přírody - Zvyšování kompetencí pedagogů MŠ v oblasti EVVO a udržitelného rozvoje a je příležitostí setkat se a diskutovat s kolegy a odborníky z několika států Evropy možnosti vzdělávání dětí předškolního věku v přímém kontaktu s přírodou. Setkáním na jedné lodi chceme podpořit spolupráci se školkami, které prosazují právo dětí na přírodu jako součást vzdělávacích systémů.

Datum a místo konání

Loď Cargo Gallery kotvící v Praze u Čechova mostu na nábřeží Edvarda Beneše, 15. září 2015, 9-17 hodin.

Přístup k lodi Niké i její prostory jsou komplentě bezbarierové.

Prosíme, přihlašte se na http://goo.gl/forms/zqQuWYMfIc nejpozději do 11. září 2015. Účast na konferenci je díky podpoře z OP VK zdarma, počet míst je ovšem omezen.

Program konference

9:00 - 9:30 Registrace

9:30 Zahájení a úvodní slovo

Zástupci MŠMT ČR

PhDr. Tereza Valkounová, Ph.D., Asociace lesních mateřských škol

10:00 - 11:30 Akademický blok

Proč je kontakt s přírodou ve vzdělání nepostradatelný a proč by měl být součástí vzdělávacího kurikula.

Přednáší Doc. PhDr. Eva Opravilová, CSc., Pedagogická fakulta University Karlovy a Mgr. Petr Daniš, Tereza, z. s. zabývající se environmentálním vzděláváním, výchovou a osvětou.

11:30 - 12:15 Odborná diskuse

Panel s experty z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Asociace lesních mateřských škol, Pedagogické fakutly UK a ze zahraničí.

12:15 - 13:00 Přestávka, občerstvení blízké přírodě

Noam Darom (Personal Chef)

13:00 - 15:00 Příklady dobré praxe z Evropy 

O své zkušenosti se podělí kolegové z lesních mateřských škol ze zahraničí: Anders Farstad, Hval gård barnehage (Norsko), Sam Victoria, My Little Explorers (Velká Británie), Sabine Pinkert, Waldkindergarten Dresden (Německo) a Katia Hueso, Grupo de Juego en la Naturaleza Saltamontes (Španělsko).

15:00 - 17:00 Přírodní základní a střední školy

Přednáška a diskuse s kolegy Hannou Klämbt z Umwelt- und Naturschule Dresden a Mgr. Františkem Tichým, ředitelem Gymnázia Přírodní škola, o.p.s., Praha.

17:00 Závěrečné shrnutí a tisková konference

19:00 - ... Vltava a BB 702 v režii CG.

Doprovodný program

Na horní palubě lodi Niké / Cargo Gallery bude možné nahlédnout do jurty a okusit, s čím si hrají a jak se vzdělávají děti v lesních mateřských školách. Pro inspiraci nebo k zakoupení budou také zajímavé potřeby a pomůcky pro život a vzdělávání v přírodě.

Ke stažení

Pozvánka na konferenci s programem (k tisku) (dokument Adobe PDF)Pozvánka na konferenci s programem (k tisku) 1 014.6 KB

 

Co jsou lesní mateřské školy

S dětmi venku za každého počasí. Na první pohled se lesní MŠ liší jiným zázemím a menší skupinou dětí. Zázemí slouží pouze k příležitostnému pobytu, pedagogický program probíhá většinou venku. Lesní MŠ jsou vždy v blízkosti lesa, často také pečují o svou zahradu nebo malou farmu.

Jasnou výhodou je malá skupina dětí doprovázená více pedagogy – je tak větší prostor pro individuální přístup a přehlednější vztahy mezi dětmi. Dalším kladem je dostatek příležitostí k volnému pohybu, což je základní vývojová potřeba předškolních dětí.

Lesní MŠ podporují sociální kompetence díky hlubším vztahům v menší skupině. Děti se učí venku, v opravdovém světě, který poznávají přímo, ne zprostředkovaně z obrázků nebo hraček.

 

Projekt Ze školky do přírody – Zvyšování kompetencí pedagogů MŠ v oblasti EVVO a udržitelného rozvoje v Ústeckém kraji, reg. č. CZ.1.07/1.3.00/48.0103 je spolufinancován Evropskou unií a českým státním rozpočtem.

» Nalezeny žádné akce.

Anketa

Kdybyste nebyl/a schopný/á postarat se o sebe sám/a, zvolil/a byste pro sebe ústavní péči anebo podporu ve vlastní domácnosti?

Nevím. (22%)