Podpora samostatného bydlení

Služba Podpora samostatného bydlení je zaměřená na  trénink dovedností potřebných pro soběstačné fungování v domácnosti. Je to moderní komunitní služba, ve které se klienti učí hospodařit s penězi, starat se o svou domácnost, navazovat vztahy se sousedy, vyjednat si potřebné na úřadě nebo třeba vařit dobré jídlo. Služba je registrovaná, je částečně hrazena z příspěvku na péči klienta.

Komu je služba určená

Podpora samostatného bydlení je určena dospělým lidem se zdravotním postižením ve věku 18 až 80 let.

Jedná se konkrétně o lidi s mentálním postižením, kombinovaným postižením (myšleno mentální postižení s přidruženou duševní poruchou, tělesným postižením či lehčí formou smyslového postižení) a lidem s duševním onemocněním, kteří potřebují podporu při:

  • vedení domácnosti (např. úklid, vaření, praní, nákupy, aj);
  • hospodaření s penězi;
  • vyhodnocení zdravotního stavu a využívání lékařské péče; 
  • komunikace s úřady, lékaři, jinými sociálními službami, aj.;
  • navazování a udržování vztahů (např. rodina, partneři, přátelé, sousedé);
  • orientace v prostředí, kde žijí;
  • cestách a návštěvách (např. k lékaři, na úřad, zájmové aktivity, aj.);
  • zapojení do společnosti a při plánování smysluplného využití svého volného času;
  • využívání veřejných služeb (např. pošta, kadeřnictví, obchody);
  • zvládání výchovy dětí;
  • uplatňování svých práv a zájmů.

Cíle služby

Cílem služby je zvýšení úrovně dovedností klienta a upevnění jeho samostatnosti natolik, aby mohl soběstačně bydlet a běžným způsobem se začlenit do místní komunity. Konkrétně to znamená:

  1. klient získá schopnosti

 

 

Informace o službě

Služba probíhá v přirozeném prostředí - ve vlastním bytě (uživatel je vlastníkem, nájemcem či podnájemcem daného bytu).

Služba je částečně hrazená z příspěvku na péči. Pro uživatele, kteří příspěvek nepobírají, je zdarma. Služba není časově omezena. První smlouva se uzavírá na dobu 2 let a pak následně každý rok dochází k přehodnocení potřebnosti služby pro uživatele a míry potřebné podpory a následně je služba prodlužována o 1 rok a to i opakovaně.

 

 

Jak služba funguje? úspěšné příběhy klientů služby

Věra, 35 let

Věra si našla práci za podpory Agentury Osmý den. Pracuje jako uklízečka na základní škole a společně se svými kolegyněmi se stará o to, aby ve škole bylo čisté a příjemné prostředí. Díky práci má stálý příjem a proto může začít s tréninkem samostatného bydlení. 

Pracuju čtyři až pět hodin denně. Každý rok se mi zvyšuje plat. Ve škole jsem zaměstnána už dva roky. Chtěla bych také samostatně bydlet a od srpna si proto s Jurtou samostatné bydlení trénuju, říká Věra.

Další úspěšné příběhy uživatelů služeb.

Csaba, 30 let

Csaba je uživatelem služby Podpora samostatného bydlení od února 2007. Již z předchozího života má však zkušenosti se samostatným fugováním – bydlel totiž v chráněném bytě Domova pro osoby se zdravotním postižením Všebořice. Proto jsou Csabovy pokroky ve službě rychlé.

Bydlím sám už víc než půl roku. Umím vařit, prát, uklízet. Pomoct potřebuju s penězi.

Csaba se v současné době připravuje na přestup do úplně samostatného bydlení. V případě potřeby mu bude oporou jeho opatrovník či Jurta, o.p.s. (zejména v hospodaření s penězi), i Agentura Osmý den, o.p.s. (při řešení záležitostí v práci).

Další úspěšné příběhy uživatelů služeb.

Registrace

Jsme registrováni v Registru poskytovatelů sociálních služeb. Registr poskytovatelů sociálních služeb (reg.č.9100031)

» Nalezeny žádné akce.

Anketa

Kdybyste nebyl/a schopný/á postarat se o sebe sám/a, zvolil/a byste pro sebe ústavní péči anebo podporu ve vlastní domácnosti?

Nevím. (25%)